Fri fragt fra 499 kr.
Fri levering til butik fra 99 kr.

Chello Classic

229,95 kr | Spar 47 kr
182,95 kr
Kosttilskud.
Salvie nedsætter forekomsten af svedtendens, som ofte indtræffer i forbindelse med overgangsalderen.
60 Tabletter 3,05 kr/stk
  • Til kvinder i overgangsalderen
  • Til regulering af hormonaktiviteten
  • Til mindre træthed og udmattelse
  • Med kinesisk kvan, salvie og røllike

Ofte købt sammen

Om produktet

Chello Classic fra Mezina er et kosttilskud med vitamin B6 og udvalgte urter som kinesisk kvan, røllike, mælkebøtte og salvie. Det er sammensat til voksne kvinder, som ønsker et tilskud med både urter og vitamin B6.

Derfor vælger mange Chello Classic

  • Med vitamin B6
    Indeholder vitamin B6, som bidrager til at regulere hormonaktiviteten og til at mindske træthed og udmattelse.
  • Udviklet til kvinder i denne livsfase
    Formlen er sammensat med henblik på voksne kvinder.
  • Klassisk urteprofil
    Med ekstrakter af kinesisk kvan (Dong Quai), røllike, mælkebøtte og salvie som centrale planteingredienser.
  • Uden planteøstrogener/soja
    Et urtebaseret alternativ for dig, der gerne vil undgå tilskud med planteøstrogener eller soja.

Urter og vitamin B6 i samme tablet

Chello Classic har en klassisk urteprofil med kinesisk kvan, røllike, mælkebøtte og salvieekstrakt, kombineret med vitamin B6, som blandt andet bidrager til at regulere hormonaktiviteten, mindske træthed og udmattelse samt understøtte et normalt energistofskifte og nervesystemets normale funktion.

Et tilskud i denne livsfase

Chello Classic er til dig, der gerne vil supplere kosten med urter og vitamin B6 i én tablet. Bruges som kosttilskud og bør ses som et supplement til en varieret kost.


Anvendelse

Indtages samme med et glas vand.

Læs og følg altid oplysningerne på produktets etiket

Daglig dosis

Voksne:
1-2 tabletter. daglig

Den anbefalede daglige dosis bør ikke overskrides., Kosttilskud bør ikke træde i stedet for varieret kost., Opbevares udenfor børns rækkevidde

Opbevaring

Opbevares tørt, beskyttet mod lys og varme.

Produktdetaljer

Har du spørgsmål til dette produkt?
Vores rådgivning hjælper dig videre.

Ingredienser

Ekstrakt af kinesisk kvan (Angelica sinensis (Oliv.) Diels)
Fyldemidler (mikrokrystallinsk cellulose, siliciumoxid, magnesiumsalte af fedtsyrer)
Ekstrakt af salvie (Salvia Officinalis L)
Ekstrakt af røllike (Achillea millefolium L.)
Ekstrakt af mælkebøtte (Taraxacum officinalis Weber)
Pyridoxinhydrochlorid (vitamin B6)
Overfladebehandlingsmiddel (hydroxypropylmethylcellulose)
Fugtighedsbevarende middel (glycerol)



Obs: Der kan være mindre forskelle mellem ovenstående indhold og indholdsdeklarationen på det produkt, du modtager. Vi anbefaler derfor, at du altid kontrollerer indholdet på det fysiske produkt, du modtager.

Indhold pr. daglig dosis

Indhold1-2 tabletter% RI (Referenceindtag)
Vitamin B6 (mg)1,4-2,8100-200
Kinesisk kvan ekstrakt (mg)300-600
Salvie ekstrakt (mg)100-200
Røllike ekstrakt (mg)50-100
Mælkebøtte ekstrakt (mg)50-100

Specifikationer

Varebetegnelse

Kosttilskud.

Varenummer

7061

Varemærke

Mezina

Størrelse

60 Tabletter

Leverandør

Nordic Well Group Mezina A/S

Sorøvej 26
DK-4291 Ruds Vedby

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er Mezina Chello Classic?

Det er et vegetabilsk kosttilskud til kvinder i overgangsalderen med vitamin B6 og en klassisk urteblanding.

Hvilke urter indgår i Chello Classic?

Produktet indeholder kinesisk kvan, salvie, røllike og mælkebøtte.

Hvorfor er vitamin B6 med i produktet?

Vitamin B6 bidrager til at regulere hormonaktiviteten og til at mindske træthed og udmattelse.

Indeholder produktet planteøstrogener?

Nej, Chello Classic er sammensat uden planteøstrogener og soja.
Mezina Chello Classic | 60 tabletter
Mezina Chello Classic | 60 tabletter
182,95 kr 229,95 kr